Hayatımızı sorunlara bakış açımız ve sorun çözme becerilerimiz ile yeniden şekillendirebiliriz.

Hepimizin hayatı küçüklü büyüklü parçalardan oluşuyor, bunların hepsinin bizim için bir anlamı var ve hepsi ahenk içinde bir bütünlük arz ediyor. Benliğimiz her an yeni gelen parçaları diğerleri ile uyumlu hale getirmek için durmadan çalışıyor ve yeniden onları düzenliyor. Ama bütün bu parçaları içine alan kişiliğimizi temsil eden çerçevemiz hayatımızdaki değişimlerin etkisi ile bu parçalarla birlikte değişiyor gelişiyor ama aynı düzenli görünümü bir şekilde sağlayarak uyum sağlayarak hayatta kalıyor. Bazen bazı parçaların yerlerini değiştiriyor bazen önceliklerimizi….

Ama yaşamımız akıp giderken bütününe kıyasla bazen küçük sorunlar ne kadar küçük ve yeni olsa da hayatımızı alt üst edebiliyor, tüm düzenimizi bozabiliyor. Bu durumda benliğimiz bu sorunlarla belki ilk başta etkili başedemeyebiliyor.  Bazen bu sorunu görmezden geliyor bazen çarpıtıyor bazen de kabul etmek istemiyor. İşte burada benliğimizin işlevi devreye giriyor yeni bir bakış açısıyla sorunu tekrar ele alması gerekiyor.

Biraz uzaktan bakmak, önce o şeye izin vermek, onu kabul etmek belki de bazen affetmek…..En şaşırtıcı yanı ise sürekli olarak yeni parçalar eklenmesine rağmen bir zamanlar kendimize kim olduğumuzla ilgili çizdiğimiz çerçevenin de bir şekilde bu değişimlere ayak uydurabilmesi……

Sihirbaz martin Von Barabü’nun “hayatın puzzle’ı” adı verdiği mükemmel ve merak uyandırıcı anlatımında bunu eline aldığı “gelecek parçasını” geri yerine koymayarak yapıyor (eline 5 parça alıyor ama 4 tanesini geri bırakıyor) ama biz bunu bütün parçalarımızı yeniden düzenleyerek yeni bir dengeye  ulaşabiliyorsak işte o zaman hayata uyum sağlayabiliyoruz. Ve insan doğasının muhteşem sırrı da burada..Sihirbazlığa gerek kalmadan bunu yapabiliyor olması. Yeter ki buna izin verin….

Psikoterapist Dr.Hüseyin Doğan

Ankara Psikolog Merkezi