İlişkide Kaçan ve Kovalayan İçin Çözümler

 Tüm İhtiyaçların Farkına Varma

Ying-yang kavramında olduğu gibi yakınlık ve bağımsızlık ister evlilik ister aile isterse yakın ilişkide olsun bir bütün oluşturmak için birbirini gerektirir. Her iki partner de hem yalnız olabilme hem de diğeriyle yakınlık kurabilme ihtiyacı hisseder. Eğer bizler bu iki ihtiyacında karşılanması gerektiğini konusunda bilinçli davranırsak, bu denge için çaba harcayıp acı ve hüsrandan kendimizi koruyabiliriz. Sonuç ise sıkı bağlardan oluşmayan bir tür yakınlığı içeren gerçek özerkliktir.

Kovalayan Partner İçin Çözümler

Kovalayan kişi sakinleşip yavaşlayarak geri çekilmeli ve enerjisini kendi hayatına ve kendi bireysel ihtiyaçlarına harcamalıdır. Evlilik danışmanlığı için bana gelen bir çiftte açık bir şekilde duygusal geri çekilme ve kovalama döngüsü mevcuttu ve bu durum çocuklarının doğumuyla tırmanışa geçmişti. Erkek işten eve geldiği zaman bilgisayarıyla bir köşeye çekiliyor, Karısı ise onunla vakit geçirmek istediği için sürekli olarak şikayet ve serzenişlerde bulunuyordu.

Bir keresinde kafasında yaşadıkları bu durumu yeniden şekillendiğinde bu döngüselliği kırma girişiminde bulunduktan sonra şöyle demişti: “Farkettimki eşimin bana sağlamasını istediğim şeyi ben kendim için sağlamalıydım. Kendi ihtiyaçlarımı gidermem için benim birşeyler yapmam gerekir”  Böylece kendi günlük hayat akışını yeniden düzenledi, kendisine daha fazla zaman ayırmaya başladı, yeni kıyafetler aldı, yeni bir beceri geliştirerek bu yeteneğinden para kazanmaya başladı ve arkadaşlarıyla birlikte daha çok vakit geçirmeye başladı.

Aslında farkettiği şey; kendi hayatına kattığı bağımsızlık ve yeni alan, yine onun hayatını zenginleştirdi.

Kaçan Kişi İçin Çözümler

Kaçan kişi ilişkide güçlü taraftır,  çünkü kovalayan kişinin bağlantı kurma ve iletişime geçme girişimlerine cevap verme veya vermeme şansına sahiptir. Fakat kaçan kişi, böyle bir güce sahip olarak ve partnerini korku veya güçsüzlük hissetmesine neden olarak  gerçek anlamda bir ilişki yaşama fırsatını kaçırmış olur.

Eğer kaçan kişi bir olay hakkında konuşmadan önce rahatlamak ve yalnız kalmak istiyorsa, partnerine “düşünmek için biraz zamana ihtiyacım var” “bu konuyu yemekten sonra konuşalım” diyebilir. Bu şekilde kaçan da kovalayan kişiye bir şekilde yaklaşımda bulunmuş olur ve kovalayan kişiyi ne zaman veya ne şekilde bir ilişki kuracaklarını bilmiş olur.

Kaçan kişi ne zaman duygusal bir bağ kuracağını içeren bir plan yapmalı. Eğer kovalayan kişi ne zaman birlikte olacaklarını bilirse,  kendi kovalama davranışını azaltabilir.  Herzaman birisiyle duygusal temas kurmaktan uzak duran kovalayan için bu garip bir durum olabilir. Fakat plan aynı zamanda yalnız kalma zamanları da içerecek. Zamanla bu plan alışkanlık haine gelecek ve doğallaşacak.

İlişki kurma girişiminde bulunmak kovalayanın daha fazla ilgi isteğini bastırmasını sağlayabilir. Bu durum ilişkiye bir denge de getirebilir. Hiçbir şey olmasa, bu onun yüzündeki şaşkınlığı görmeye değer bir durum olacaktır.

Evlilik ve Aile Danışmanı,

Psikoterapist Dr.Hüseyin Doğan

Ankara Psikolog, Evlilik Danışmanı Merkezi